Kredyt i pożyczka na ciągnik rolniczy

Zakup profesjonalnego sprzętu rolniczego oraz maszyn to często wydatek sięgający setek tysięcy złotych. Niestety nie każdy właściciel gospodarstwa rolnego jest w stanie pozwolić sobie na tak duże obciążenie finansowe. W sektorze finansowym jest wiele produktów bankowych i pozabankowych, dzięki którym możesz pokryć nawet do 100% kosztów zakupu ciągnika lub innego sprzętu rolniczego. Sprawdź, na czym polega i jak wybrać dobrą pożyczkę i kredyt na maszyny rolnicze.

  1. Czy istnieją dedykowane pożyczki i kredyty dla rolników?
  2. Kredyt na ciągnik i maszyny rolnicze – jaki to wydatek?
  3. Zakup maszyn rolniczych – z jakich opcji można skorzystać?
  4. Kto może otrzymać kredyt na ciągnik rolniczy?
  5. Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać kredyt na ciągnik?
  6. Czy można sfinansować zakup ciągnika w ramach pożyczki?
  7. Kredyt i pożyczka na ciągnik rolniczy – podsumowanie

Czy istnieją dedykowane pożyczki i kredyty dla rolników?

Działalność w sektorze rolniczym najczęściej generuje wysokie koszty związane m.in. z zakupem nawozów, nasion, gruntów, a także z utrzymaniem sprzętu i maszyn rolniczych. Stale rosnące wydatki obciążają budżet gospodarstwa rolnego. M.in. z tego powodu inwestycja środków w nowy ciągnik lub inną maszyny może stanowić nadmierne obciążenie finansowe.

W Polsce możesz skorzystać z ofert finansowania przeznaczonych wyłącznie dla właścicieli gospodarstw rolnych. W przypadku banków możesz liczyć na propozycję kredytów celowych dla rolników, kredytów gotówkowych i obrotowych. Instytucje pozabankowe także mogą przedstawić Ci atrakcyjną ofertę np. pożyczki dla rolnika dostępnej prawie od ręki.

Specjalistyczne kredyty i pożyczki skierowane wyłącznie do rolników to oferty, które są udzielane na preferencyjnych warunkach.

Kredyt na ciągnik i maszyny rolnicze – jaki to wydatek?

Zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego najczęściej wiąże się ze sporym wydatkiem, który często jest nie mniejszy niż kilkaset tysięcy złotych. Profesjonalne traktory dla rolników z pełnym osprzętem mogą kosztować nawet więcej niż milion złotych. 

Jeśli chcesz poczynić duże inwestycje i rozwinąć swoje gospodarstwo, na początek zacznij od skrupulatnego oszacowania całkowitych kosztów. W ten sposób łatwiej ocenisz, jak dużego wsparcia finansowego potrzebujesz. 

Przykładowo, za ciągnik rolniczy z zaawansowanymi technologiami Fendt Maxus 280 KM 4x4 zapłacisz katalogowo niespełna 300 tys. złotych. Dla porównania, ciągniki Deutz-Fahr nowe od producenta np. model Maxus 200 KM 4x4 kosztuje ok. 200 tys. złotych.

Aby pokryć koszty zakupu takiego sprzętu rolniczego, możesz potrzebować potężnego źródła finansowania. Jednym ze źródeł, które pomoże pokryć część kosztów, może być np. wsparcie finansowe w ramach kredytu lub pożyczki pozabankowej. 

Zakup maszyn rolniczych – z jakich opcji można skorzystać?

W przypadku zakupu sprzętu rolniczego oraz urządzeń przeznaczonych do użycia w gospodarstwach rolnych możesz skorzystać z wielu form finansowania – zarówno bankowego, jak i pozabankowego.

Opcje, które możesz wziąć pod uwagę to:

  1. Kredyty bankowe – komercyjne instytucje finansowe proponują spersonalizowane oferty dla rolników. W ramach takich propozycji możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowania np. pokrycie do 100% kosztów zakupu maszyny rolniczej, dłuższy okres kredytowania niż standardowe oferty.
  2. Pożyczki pozabankowe – oferty instytucji pozabankowych również obejmują działalność rolniczą. Jeśli masz gospodarstwo rolne, możesz zdecydować się na pożyczkę dla rolnika. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na sfinansowanie dowolnie wybranego celu związanego ze swoim gospodarstwem.
  3. Leasingi dla rolników – leasing rolniczy to alternatywa dla kredytów bankowych i pożyczek. W ramach oferty leasingowej możesz użytkować wybraną maszynę rolniczą bez konieczności jej finalnego wykupu na własność. Dzięki temu możesz ograniczyć koszty prowadzenia działalności rolnej przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu i maszyn.
  4. Dofinansowania zakupu sprzętu rolniczego – to dobre rozwiązanie uzupełniające dla kredytów, pożyczek i leasingów dla właścicieli gospodarstw rolnych. Popularne dotacje rządowe to m.in. Program „Młody Rolnik 2024”, w ramach którego masz możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zakup wyposażenia gospodarstwa.

Opcjonalnie możesz skorzystać z programów finansowania od producentów maszyn rolniczych. W tym przypadku propozycje obejmują długoterminowe finansowanie z niskim oprocentowaniem oraz promocjami dla stałych klientów.

Kredyty na maszyny rolnicze to oferty finansowania przeznaczone głównie do osób prowadzących gospodarstwa rolne. Jeśli masz własne gospodarstwo, możesz wziąć udział w procedurze ubiegania się o pożyczkę lub kredyt na wyposażenie. Podstawowe warunki umożliwiające uzyskanie finansowania w banku lub firmie pozabankowej to:

  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
  • komplet dokumentów finansowych gospodarstwa rolnego.

Aby złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt na ciągnik rolniczy potrzebujesz też aktualnego dokumentu tożsamości. Niekiedy bank może wymagać od Ciebie dodatkowej dokumentacji np. dochodowej w celu potwierdzenia, że Twoje gospodarstwo jest wypłacalne.

Bank i firma pozabankowa może też udzielić finansowania w ramach pożyczki lub kredytu na ciągnik po wcześniejszej analizie Twojej historii kredytowej. 

Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać kredyt na ciągnik?

Aby zaciągnąć kredyt na ciągnik rolniczy, musisz spełnić określone warunki wymagane przez instytucję finansową. W tym celu możesz potrzebować:

  • dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych dochodów w gospodarstwie rolnym,
  • potwierdzenia zabezpieczeń, które będą gwarantem dla banku lub firmy pożyczkowej na wypadek braku spłaty zobowiązania,
  • prawidłowo uzupełnionego wniosku kredytowego,
  • pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • dobrej zdolności kredytowej.

Po spełnieniu wszystkich warunków ustalonych przez instytucje finansowe możesz rozpocząć proces wnioskowania o kredyt dla rolnika na zakup maszyny lub sprzętu niezbędnego do pracy.

Jeśli chcesz nieco szybciej załatwić pieniądze potrzebne na zakup maszyny rolniczej, możesz skorzystać z oferty pozabankowej pożyczki dla rolników. To dobry sposób na pozyskanie finansowania z minimum formalności do załatwienia aniżeli w przypadku kredytu bankowego lub leasingu na ciągnik rolniczy.

Czy można sfinansować zakup ciągnika w ramach pożyczki? 

Takie rozwiązanie możesz wykorzystać zawsze wtedy, kiedy z jakichkolwiek powodów nie chcesz decydować się na kredyt bankowy lub leasing. Pożyczki pozabankowe dla rolników mogą być korzystnym rozwiązaniem w porównaniu do kredytów na ciągniki rolnicze pod względem:

  • całkowitych kosztów finansowania,
  • formalności do załatwienia podczas wnioskowania,
  • czasu potrzebnego na wydanie decyzji pożyczkowej – najczęściej krótszy niż dla kredytu bankowego,
  • prowizji pobieranej przez instytucję finansującą.

W przypadku pożyczek pozabankowych dla rolników okres spłaty wyniesie maksymalnie do 120 miesięcy, podobnie jak w ramach bankowego kredytu na maszyny rolnicze. Różnice pojawiają się też w oprocentowaniu każdej z ofert. Choć pożyczka może okazać się droższa, to jednak krótszy czas na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania może okazać się kluczowy determinantem opłacalności wyboru takiej formy pokrycia kosztów zakupu maszyn dla gospodarstwa rolnego.

Podstawowe różnice pomiędzy pożyczką, a kredytem dla rolników
KryteriumPożyczka dla rolnikówKredyt dla rolników
Podstawa prawnaKodeks cywilny (Ustawa z dn. 23 kwietnia 1964 r.)Prawo bankowe (Ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r.)
Kto udziela?Dowolny podmiot (osoby fizyczne, firmy pożyczkowe)Banki, SKOK-i
Przedmiot umowyPieniądze lub rzeczyWyłącznie środki pieniężne
Forma umowyPisemna lub ustna (dla kwot poniżej 1000 zł)Zawsze pisemna
 

Kredyt i pożyczka na ciągnik rolniczy – podsumowanie

Zarówno pożyczka, jak i kredyt na zakup maszyny rolniczej to rozwiązania, dzięki którym możesz utrzymać płynność finansową swojego gospodarstwa rolnego i jednocześnie mieć możliwość korzystania z najnowocześniejszych ciągników i innego sprzętu rolniczego.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, postaraj się dokonać porównania pożyczki na zakup maszyn rolniczych oraz kredytów bankowych. W ten sposób łatwiej ocenisz, jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla Twojego gospodarstwa.

Luty 2025 r.